Akvamarin - latin jelentése - „a tengeri vize" a berill kék, kékeszöld fajtája. A berillek más drágakőfajtákat is magukba foglalnak, beleértve a smaragdot és néhány kevésbé ismert fajtát, mint a Morganit és Heliodor. Az akvamarin színe lehet halványkék, kék, kékeszöld, leggyakoribbak a világos színűek. A világoszöld berill hőkezeléssel (400 C°) akvamarinná alakítható.
Az akvamarin egy viszonylag gyakori drágakő, és a világosabb színek megfizethetők. Mélyebb színűeknek magasabb az ára.
A világoskék, kékeszöld akvamarin hosszan tartó fény hatására, elvesztheti színét, ezért fontos, hogy megbízható kereskedőtől vásároljunk. Az akvamarin kemény, tartós drágakő, de kemény ütés hatására belső repedések képződhetnek benne.
![]() |
Ezüst Övcsat Akvamarin kővel |
Az akvamarint könnyen össze lehet téveszteni a kék topázzal. Ennek a két drágakőnek színe megegyezhet és fizikai tulajdonságuk is nagyon hasonló. A topáz általában olcsóbb és néhány csaló kereskedő akvamarinként adhatja el a kék topázt.
A smaragddal ellentétben az akvamarin sokszor hibátlan. Figyelembe véve ennek a drágakőnek az elérhetőségét, mesterséges akvamarin előállítása nagyon költséges, ezért általában nem is gyártanak a drágakő piacra.
Az akvamarint sokféle módon csiszolják. Kedvelt drágakő gyűrűkben, fülbevalókban, nyakláncokban és egyéb ékszerekben. Néha hibátlan, tökéletes, hat-oldalú kristályokat medálként viselik. Macskaszem vagy csillaghatású áttetsző akvamarin nem gyakori, de létezik, ezeket lencse (kaboson) formára vágják és csiszolják. A gyengébb minőségű és kevésbé áttetsző akvamarinokat gyöngyként vagy durván csiszolt kőként karkötőkbe, nyakláncokba használják.
![]() |
Ezüst Gyűrű Akvamarin kővel |
Lelőhelyek: legnagyobb mennyiségben Brazília, fontosabbak: Pakisztán, Mianmar (Burma), Oroszország, Kína, Namíbia, Mozambik, Zambia, Kenya, USA.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése